Ripple czy warto – CryptoSignal

Czy warto kupować Ripple? Sprawdzamy!

Co oznacza, jaka jest charakterystyka rynkowa waluty Ripple i czy warto zainteresować się ją pod kątem inwestycyjnym (a może spekulacyjnym)? Przybliżając profil jednej z bardziej znanych ostatnio kryptowalut, postaramy się odpowiedzieć na te i wiele pozostałych pytań. Historia tej kryptowaluty zaczyna być ciekawa już od samego znaczenia jej nazwy – oznacza ona efekt podobny względem efektu domina, tzn. sytuację, w której zjawisko „A” wywołuje w konsekwencji szereg innych, powiązanych, ale niezaplanowanych efektów. Często przyrównuje się to kręgów (stąd zresztą nazwa kryptowaluty), które rozchodzą się po wodzie po wrzuceniu jakiegoś przedmiotu. Czy znaczenie to było celowe dla twórców projektu i platformy omawianej w tym miejscu kryptowaluty? Okazuje się, że zdecydowanie tak!

Kryptowaluta proponuje bowiem zdecentralizowany system wymiany danych transferowych, który opiera się na nowoczesnej i innowacyjnej technologii blockchain. Protokół RTXP (Ripple Transaction Protocol) opiera się na podstawie środowiska typu open source, dzięki czemu wszyscy użytkownicy sieci mają wgląd do danych, lecz są one jednak na tyle bezpieczne ukryte, że pozostają anonimowe. O tym, czy kolejne pomysły mające na celu usprawnienie systemów transakcyjnych online na świecie będą przynosiły zyski, czy warto w nie dalej inwestować, przekonamy się z czasem.

Ripple – czy warto? Długoterminowy projekt, szybkie spadki i wzrosty wartości

Jedną z interesujących cech polityki twórców kryptowaluty Ripple jest konsekwentne trzymanie się polityki bazującej na współpracy nie tylko z innymi projektami z zakresu technologii blockchain, co także z… bankami! Tak, pomimo to, że technologia blockchain stanowi dla wielu próbę uzyskania niezależności od sektora bankowego i anonimowości, a same waluty cyfrowe pozostają poza jakąkolwiek kontrolą banków centralnych, to jednak oryginalni twórcy tej kryptowaluty, kierując się pragmatyzmem, postawili na oryginalność. Firma obecnie współpracuje z takimi potęgami, jak UBS, UniCredit, a także jeden z największych banków hiszpańskich – Santander (w Polsce przez dłuższy czas jako BZWBK).

Jakie jeszcze aspekty mogą pozytywnie odpowiedzieć na ostateczną wątpliwość: czy warto inwestować w Ripple? Po pierwsze, obecna cena tej kryptowaluty jest mocno zaniżona, na co wpływ miały między innymi spadki na głównej walucie alternatywnej – Bitcoinie. Drugim argumentem jest przede wszystkim fakt, że konkurencyjne modele i platformy w tym segmencie odnosiły bardzo prędko olbrzymie sukcesy. Doskonałym tego przykładem jest projekt Ethereum Vitalika Buterina.