9 mitów o Bitcoin’ie

3 stycznia Bitcoin obchodził swoje dziewiąte urodziny. Posiada on wielu zwolenników, lecz bez przerwy jest pod ostrzałem osób przeciwnych temu projektowi. Przez wszystkie lata jego istnienia, narosło wokół niego wiele mitów. Odrzucają one nowych inwestorów, przez co utrudniają rozwój tej kryptowaluty. W dzisiejszym artykule chciałbym przedstawić Ci kilka z nich i wyjaśnić, dlaczego mijają się one z prawdą.

Mit #1 Bitcoin to bańka.

W okresie ostatnich spadków media pełne były nagłówków informujących o “pękającej bańce” Bitcoin’a. Co ciekawe, często takie słowa wypowiadały osoby całkowicie niezwiązane z rynkiem kryptowalut. Bitcoin porównany został nawet do manii tulipanowej z XVII wieku. W swojej historii BTC przeżył już niejedno nagłośnione przez media “pęknięcie bańki”. Spokojnie – sceptycy internetu sprzed lat dziwnym sposobem zapomnieli o swoich ideologiach. Naszym zdaniem technologia blockchain ma duże szanse pójść tymi samymi śladami.

Mit #2 Rządy zdelegalizują kryptowaluty

Jeśli nie mieszkasz w Korei Północnej, nie masz w tym przypadku powodów do obaw. Ostatni szczyt G20 ukazał pozytywne nastawienie rządów do rynku kryptowalut. Owszem, wiele państw zamierza regulować kryptowaluty, lecz głównie w kwestii podatków.  Praktycznie rzecz ujmująć nie da się zdelegalizować tego rynku bez zablokowania dostępu do Internetu. Z tego też powodu, możecie spać spokojnie.

Mit #3 Bitcoin to waluta przestępców

Taka opinia dotycząca Bitcoin’a związana jest z jego zastosowaniem przy transakcjach w darkweb’ie. Czy jest to powód do nazywania go walutą przestępców? Jason Weinstein, współzałożyciel Blockchain Alliance i były szef departamentu cyberprzestępczości Departamentu Sprawiedliwości USA, powiedział:

„Przestępcy powinni uciekać, a nie tylko oddalać się od bitcoinów”.

Każda transakcja Bitcoin’a jest jawna i ogólnodostępna, w przeciwieństwie do gotówki.

Poziom ryzyka prania pieniędzy przy użyciu kryptowalut w porównaniu do gotówki i innych serwisów opartych na walutach tradycyjnych.

Mit #4 Bitcoin nie wnosi nic nowego

Często osoby niewtajemniczone w tę technologię, słysząc twierdzenie “blockchain to ogólnodostępna baza danych” wypowiadają słowa “Przecież już to mamy”. Dopiero po głębszym zapoznaniu się z tym tematem zmieniają zdanie. Jeśli również uważasz, że blockchain nie wnosi nic nowego, zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem pt.: Czym jest blockchain?.

Mit #5 Blockchain to przyszłość, Bitcoin nie.

Chyba każdy już spotkał się z tym “powiedzeniem”. Bitcoin jest jednym z podstawowych zastosowań tej technologii. Powstało wiele projektów bardziej wydajnych i tańszych, lecz BTC to już pewnego rodzaju marka. Rzesza programistów ciągle pracuje nad rozwojem tej kryptowaluty, a jego sława z pewnością nie pozwoli mu zginąć. Ten podpunkt najleepiej podsumowują słowa inwestora i wieloletniego propagatora technologii Bitcoina, Tima Drapera:

“Bitcoin i inne kryptowaluty będą mieć tak wielkie znaczenie, że nie będzie powodu dla korzystania z tradycyjnych fiatów.”

Mit #6 Na Bitcoin’ie nie da się już zarobić.

Często spotykam się z taką opinią u znajomych inwestorów z innych rynków. Obecna, dość wysoka pomimo ostatnich spadków cena za 1 BTC daje im poczucie, że to może być koniec wzrostów. Takie opinie krążyły już w środowisku inwestorów przy cenie 100$ jak i 1000$ za sztukę Bitcoin’a. Niektóre giełdy kryptowalut pozwalają zarabiać nie tylko podczas wzrostów, ale również spadków cen. Możesz dowiedzieć się więcej o tym temacie z naszego poradnika pt.: “Jak zarabiać na spadkach?”.

Mit #7 Bitcoin nie jest w stanie obsłużyć wielu transakcji jednocześnie.

Tak jak wspominałem w podpunkcie #5, Bitcoin wciąż jest rozwijany. Internet również początkowo osiągał bardzo niskie prędkości. Technologia Lightning Network, która została wprowadzona do blockchain’a Bitcoin’a pozwala na przetwarzanie 100 000 transakcji na sekundę! Znacznie mniej oferuje system płatności Visa.

Mit #8 Gra na giełdzie jest tylko dla “wybranych”

Takie przekonanie często utrudnia podjęcie decyzji o inwestycji w kryptowaluty. Ludzie myślą, że wejście na giełdę jest trudne i “trzeba mieć znajomości”, aby tego dokonać. W rzeczywistości wiąże się to z wykonaniem kilku prostych kroków. Pomoże Ci w tym nasz poradnik pt.: “Jak kupić pierwszego Bitcoin’a?”.

Mit #9 Bitcoin zużywa dużo energii

Częstym zarzutem w stronę Bitcoin’a jest jego prądożerność. Owszem, koparki kryptowalut zużywają dużo energii elektrycznej, lecz jest to niewielka ilość w stosunku do prądu zużywanego przez komputery notariuszy i urzędników. Pomyśl jakie koszty przynosi wyprodukowanie dotychczasowych środków płatności, czyli wydobycie miedzi, niklu, ich transport, produkcja oraz wycinka drzew.

Myślę, że udało mi się w przejrzysty sposób obalić kilka mitów dotyczących Bitcoin’a. Pamiętaj, że wielu wpływowym osobom ta kryptowaluta spędza sen z powiek. Z tego powodu liczba mitów będzie cały czas rosnąć. Nie daj sobą manipulować – każdą informację przeanalizuj samodzielnie. Dziękuję za uwagę.

Autor: Emil Romanowski.